SK Horolezci Baník Havířov

HOME ČLENOVÉ KONTAKTY HISTORIE - STARÝ WEB

2019

2018

2017

2016

2015

 • STARÝ WEB
 • 19_leonidio_00.jpg, 195kB

  8. - 19. 11. 2019 - Galoš, Péťa, Bruno, Ivan, Předseda, Jana

  Klasicky na jaře se pomalu začal domlouvat podzimní delší výjezd. Docela rychle jsme se shodli, že bychom jeli objevit celkem novou oblast v Řecku – Leonidio. Původní čtyř členná skupina se nakonec rozrostla o další dva kousky – Ivana a Bruna a tím vznikl i nápad, jet do Leonidia autem. Ivan poskytl šesti místnou dodávku, a v pátek po práci jsme vyrazili na dlouhou cestu napříč Evropou. Co si budeme vykládat, neubíhalo to zrovna rychle, ale nakonec jsme v sobotu v podvečer dorazili na místo. Neřidičům doporučuju zvolit Brunovu variantu teleportu pomocí piva hlavně na posledních kilometrech. Cesta se tam nekonečně vleče serpentinami po pobřeží.

  19_leonidio_01.jpg, 203kB

  snídaně u Anny

  Leonidio je malé městečko ležící 4 km od moře v údolí posetém skalami. Místní lezecké sektory nabízí nepřeberné lezecké možnosti. Najdete zde sektory s lehkými, těžkými, kolmými i převislými cestami. Krápníky a 3D lezení je samozřejmé. Místní vápno je zatím neolezené, dobré tření zaručeno. Různých „pichlojdů“, žiletek a „ježkochytů“ jsme měli docela brzo plné zuby. Dominantní stěna nabízí i možnost pustit se do vícedélkového sportovního lezení. Do sektorů se dá přiblížit autem, ale i tak se docela dost nachodíte. Půl hodinové a delší přístupy nejsou výjimkou. Tím, že do většiny sektorů svítí velkou část dne slunce, je oblast velmi vhodná na zimu. Listopadové slunce bylo pro nás ještě dost ostré na to, abychom se na něm smažili celý den, proto jsem se snažili vybírat stinné sektory. Těch tu je menšina, ale vybrat se dá. Musím říct, že každý sektor v Leonidiuje totálně odlišný. Na své si přijde úplně každý a množství lezení je tu tak na 3 životy. Nutno dodat, že tady stále vznikají nové sektory a cesty.

  19_leonidio_02.jpg, 285kB

  Ivan bojuje

  V samotném městečku je několik restaurací a dva větší obchody, ve kterých se dá nakoupit téměř vše. Ubytování je možné v kempu u moře, nebo v apartmánech přímo v Leonidiu. My jsme bydleli u perfektní paní domácí Anny, která nám na přivítanou upekla bábovku, nachystala mísu ovoce, láhev vína a spoustu dalšího. První a poslední den nás pozvala k sobě do kavárny na snídani… no měli jsme se u ní jako v bavlnce. Důležitá informace - pouze v její kavárně Aigli si dáte čepované pivo. Jinak v celém Leonidiu frčí jen lahváče známých řeckých značek.

  19_leonidio_03.jpg, 462kB

  sektor Twin Caves

  Každý den jsme se pro lezení snažili vybrat jiný sektor, ať toho poznáme co nejvíce a 10 dní vyměřených k pobytu uteklo jako voda. Některé sektory byly šlápota vedle, ale za některé bych vyměnila celé slovenské oblasti. Bruno s Ivanem neodolali výzvě pokořit dominantní stěnu, tyčící se nad Leonidiem a poprali se s šesti délkovou cestou za 6b. Název nevím, důležité jsou zážitky, kterých byli oba plní ještě na několik dalších dní.

  19_leonidio_04.jpg, 188kB

  výhled z našeho okna

  Nevýhoda podzimního Řecka je brzké stmívání, a tak jsme si celkem dlouhé večery krátili společenskými hrami jako Activity, vědomostním kvízem Evropa nebo kartičkami Dixit. Doporučujeme k nim koupit červené víno v 5l kanystru v krámku „u dědka“. Bylo tak dobré, že si ho Ivan přivezl i domů. Odpočinkové dny každý trávil po svém. Nezmaři běháním a plaváním, pohodáři u filmu, u piva, po nákupech nebo na výletě u moře…

  19_leonidio_05.jpg, 486kB

  nádherné krápniky v sektoru Mars

  19_leonidio_06.jpg, 228kB

  poslední fotka a valíme dom

  Peťa

  HOME

  webdesign - Roman Kubiena 2017