Pamír 1990

Doprava: letecky Ostrava - Moskva - Dušanbe - Džirgital - zákl. tábor na ledovci Moskvina

Účastníci: Štefan Daňko - vedoucí, František Pindór, Vladislav Chwistek, Leoš Chwistek,            Ladislav Wrzecionko, Ladislav Garčár, Petr Pagáč, Jiří Pavelek.

Z Ostravy Mošnova jsme odletěli 13.7. 1990 a základního tábora na ledovci Moskvina jsme dosáhli 17.7. asi v 17 hodin místního času. Celý transport proběhl, až na maličkosti způsobené množstvím materiálu (dohromady jsme měli sebou 0,5 t nákladu), bez větších problémů.

V základním táboře (vyška 4 200 m) započala naše aklimatizace, v jejímž rámci dosáhli 3 členové Pik Vorobjeva (5 780 m) a 3 členové Pik Četyrjoch (6 400 m). Během této doby se každý účastník vypořádával individulálně s tradičními problémy - bolesti hlavy, nespavost, nechuť k jídlu, celková slabost. Hlavním cílem této akce bylo dosažení třetího nejvyššího pamírového vrcholu - Pik Korženěvské (7 105 m) a podle možností nejvyššího vrcholu Pamíru a SSSR - Piku Komunizmu (7 468 m). Po aklimatizaci, která trvala 8-12 dnů, jsme se ve dvojicích a trojicích soustředili na výstup na Pik Korženěvské.

základní tábor my, co tam byli
Laďa, Fuk, Jura s Pikem Komunismu za zády
Všichni členové výpravy se pohybovali ve výškách od 6 000 m do více než 7 000 m poprvé. Z tohoto pohledu bylo dosaženo výrazného úspěchu, neboť vrcholu Piku Korženěvské dosáhlo 7 z 8-mi účastníků výpravy.

Výstup trval včetně návratu 4 dny s bivaky ve výškách 5 300 m, 6 300 m a čtvrtý den návrat do základního tábora. Úspěch byl navíc korunován výstupem Fr. Pindóra na vrchol Pik Komunizmu (7 468 m). Expedice se zúčastnila skupina členů HO, která byla až na Petra Pagáče prověřena v roce 1989 činností v Matčinském horském uzlu Pamíru. Dosažení vrcholu Piku Komunizmu znamená zároveň výškový rekord HO Baníku Havířov a celá akce potvrzuje organizační a sportovní kvalitu současné aktivní generace oddílu.

Základní tábor jsme opustili 7.8. Čtyři dny jsme strávili v Dušanbe, kde se každý účastník rehabilitoval z následků pobytu ve velehorském prostředí (drobné omrzliny, pokles tělesné hmotnosti atd.). Do Ostravy jsme se vrátili po bezproblémové letecké dopravě 13.8. Z celé expedice zůstaly svitky nevyvolaných filmů a nové plány.

Za účastníky Leoš Chwistek


Galerie fotek z Pamíru