Uzlová technika

Lodní uzel: Jeho uvázaní je jednoduché. Velice snadno ho lze uvázat a zapnou do karabiny, snadno lez protažením upravit jeho délku smyčky vedoucí k lezci, při opuštění stanoviště jej lze velmi snadno zrušit - po otevření karabiny a vyhození uzlu z ní se sám rozplete, a odpadá tedy rozvazování. oproti těmto třem zásadním výhodám má jednu nevýhodu, která může být mnohdy limitující: uzel spolehlivě drží jen pod stálým zatížením. při měnících se směrech a při odlehčování ze zatížení se uzel povoluje, a je ho nutné vždy kontrolovat a upravovat.


Když chvilku počkáte, bude se to hýbat


Poloviční lodní smyčka: Základní jistící uzel, jehož bezchybná znalost je naprosto nezbytná, zejména při lezení v horách, neboť je základním uzlem používaným k jištění, lze na něm i nouzově slaňovat na HMS karabině. Při jištění vykazuje mnohem větší brzdné síly než oblíbené jištění přes slaňovací osmu. Při slaňování však i proti osmičce nepoměrně víc kroutí lano (oplet vůči jádru).



Prusíky
Dvojitý prusík: Jedná se o samosvorný uzel určený k výstupu po laně nebo k jištění při slaňování. vzhledem ke své symetrii blokuje při zatížení v obou směrech. při výstupu s tímto prusíkem je nutné vždy dbát, aby se uzel nedeformoval při posouvání před další manipulací


Uzel Machard: Někdy též nazývaný jako "asymertrický prusík" je jedním z nejlépe fungujících výstupových prusíkovacích uzlů. Špatně se váže jednou rukou, při výstupu však funguje mnohem lépe než normální prusíky.

Vánočka: Jedná se o další alternativu prusíku. Jeho výhoda spočívá v tom, že se po odlehčení snadno posunuje. Nedochází totiž k zakousnuti jako u jednodušších uzlů.

Modifikace osmičkového uzlu - Americký způsob navazování