Návod pro použití léků v lékárničce horolezce - kompendium

Každé lékárnou vydané originální balení léku má (musí) obsahovat příbalovou informaci o jeho použití. Nelze zde publikovat úplné informace.

Paralen – podává se při bolestech, při zvýšené teplotě, nachlazení … Nemá vážnější kontraindikace.

Acylpyrin – do hor nevhodný. Způsobuje zažívací potíže a krvácení do zažívacího traktu. Pro nebezpečí Reyova syndromu nepodávat dětem !

Alnagon – podává se při větších bolestech, nereagujících na Paralen. Nemá vážnější kontraindikace. Může způsobovat mírnou euforii. Nepodávat člověku, kterého nelze plně kontrolovat (např. řízený sestup). V bezpečí vhodný pro úporné bolesti nereagující na Paralen. Algifen – podává se při křečích zažívacího a močového ústrojí, při bolestech hlavy. Nepodávat těhotným a lidem, kteří mají nebo měli vážnější potíže se srdcem. Tito lidé se moc v horách nevyskytují, ale mohou – turisti.

Kodynal – podává se k potlačení úporného suchého kašle. Nepodávat dětem do 15-ti let a osobám se silně produktivním kašlem (vykašlávají hleny).

Imodium – podává se pouze ke krátkodobému (okamžitému) potlačení průjmů v nouzi, v kombinaci se střevním desinficienciem. Nemá vážnější kontraindikace

Ercefuryl – podává se k potlačení infekčních průjmů, dávkování 4x1, děti 2x1, ne déle než 7 dnů. Nekombinovat s alkoholem. Nepodávat novorozencům. Viz Endiaron.

Endiaron a Endiform – podává se k potlačení infekčních průjmů, dávkování 3x1 nejdéle 7 dní, trvá-li průjem ještě 3. den, nutno vyhledat lékaře. V zásadě vyžaduje každé průjmové onemocnění vyšetření lékařem a vyloučení infekční příčiny. Endiform obsahuje složku tlumící křeče ve střevech. Nekombinovat s alkoholem. Nepodávat těhotným a novorozencům. Endiform je v útlumovém programu výroby.

Ibuprofen – bolesti pohybového ústrojí, hlavy, horečka. V případě nutnosti až 3x1-2 tbl po 400 mg. . Nepodávat těhotným a kojícím, při vředově chorobě zažívacího ústrojí, při krvácení ze zažívacího traktu.

Mucosolvan 30 mg – usnadňuje vykašlávání, zmírňuje kašel, dávky 3-4x1 tableta. Nekombinovat s léky tlumícími kašel, která jsou jen na recept. Mucosolvan Retard 75 mg se užívá jednou denně – ráno nebo večer.

Ophthalmo-Septonex kapky – pro akutní záněty spojivek, každé 1-2 hodiny.

Cerucal – podává se k potlačení zvracení. Nepodávat těhotným a kojícím. Nepodávat při krvácení ze zažívacího traktu.

Strepsils – podává se při nachlazení a bolesti v krku. Nepodávat dětem do 5-ti let věku.

Nasivin – při rýmě sníží sekreci, obnoví nosní průchodnost, otevře a rozšíří vývody vedlejších nosních dutin a uvolní se Eustachova trubice. Důležité pro vyrovnávání tlaku ve středoušní dutině při léčení akutní horské nemoci v přetlakovém vaku.

Quamatel – podává se při pálení žáhy. Nepodávat těhotným a kojícím.

Jodisol – slouží k desinfekci oděrek a okolí ran. Pozor na alergie na jód ! Kontrolovat, zda obsah nevytekl.

Nitroglycerin – podává se při angíně pectoris, která se projevuje svíravou bolestí na prsou. Podat 0,5 mg maximálně 1 mg (1 max. 2 tbl.), které se rozkoušou v ústech – NEPOLYKAT ! Po odeznění bolesti tablety vyplivnout. Nepodávat při šokových a kolapsových stavech a při sníženém krevním tlaku (např. velká krvácení nebo mžitky až omdlívání ze stoje). Jako nezávažné vedlejší účinky se můžou projevit bolesti hlavy, návaly, zčervenání obličeje, malátnost, neklid. Neléčit – přejdou sami.

Diluran (acetazolamid) – podává se k prevenci horské nemoci a k léčení akutní horské nemoci. Při preventivním podávání 125 – 250 mg (˝ - 1 tbl) denně, při léčení akutní horské nemoci 250 – 1000 mg (1- 4 tbl ve 3 denních dávkách). Před preventivním podávání je potřeba předchozí konzultace s osobním lékařem. Při záchraně v horách nejsou kontraindikace.

Corinfar ret. (nifedipin) - podává se k léčení akutní horské nemoci. Při zjištění plicního edému nechat rozpustit v ústech 10 mg (1 slabší nebo “silnější” tbl ) a dalších 10 mg polknout. Pokračovat v léčbě polykáním 3x 10 mg denně. Nepodávat při sníženém krevním tlaku (např. velká krvácení nebo mžitky až omdlívání ze stoje). Při výskytu nežádoucích účinků jako bolest hlavy, závratě, nauzea, návaly snižte podávanou dávku.

Dexamethazon – podává se k léčení akutní horské nemoci. Denní dávka jsou 4 mg (8 tbl). Při záchraně v horách nejsou kontraindikace.

Stilnox (zolpidem) – podává se při nespavosti. Polknout 10 mg (1 tbl). Nepodávat dětem do 15ti let, těhotným a kojícím. Nepodávat při stavech vyžadujících zvýšenou pozornost.

Dormicum (midazolam) – podává se při nespavosti. Polknout 7,5 – 15 mg (1 – 2 slabší nebo ˝- 1 silnější tbl). Nepodávat při stavech vyžadujících zvýšenou pozornost.

Tramal (tramadol) – ampule o 1 – 2 ml. Podávají se 1-2 ml při velkých bolestech (zvláště při zranění) a v případech, kdy je vyloučen příjem ústy. Injekční podání pod kůži nebo do svalu vyžaduje předchozí instruktáž ! Pro odborníky je možně podání i do žíly. Pro laiky je možné podání pod jazyk. Nekombinovat s alkoholem. U lidí s postižením jater nebo ledvin snížit podávanou dávku.

Metypred (methylprednisolon) - ampule 125, 250, 1000 mg – je nutno se přesně seznámit s indikacemi a podáváním. Podává se při těžkých život ohrožujících alergiích, šokových stavech, otoku mozku, kritická fáze akutní horské nemoci. Podává se do žíly. Dávkování je specifické dle indikace : Šokový stav až 30 mg/kg váhy, dle potřeby opakovaně, v krátké infuzi 30 min. Při alergii nebo asthma 20 – 40 mg, dle potřeby opakovaně.