Karabiny

  • Pro jištění a slaňování nikdy nepoužívejte karabinu bez pojistky. Moderní sportovní lezení často vyžaduje množství malých pádů před úspěšným pokusem. Ačkoli účinek takového pádu nemusí mít vliv na pevnost jednotlivých prvků jištění, opakované pády urychlují opotřebení vaší výzbroje. K mechanickému opotřebení karabin, které výrazně snižuje jejich bezpečnost, dochází na pískovci (dural se odírá) a vznikají mikrotrhliny.

  • Každou karabinu, která vykazuje známky mechanického poškození, je nutno ihned vyměnit. Moderní superlehké karabiny jsou pevné ve směru hlavní osy, ale jejich zužující se průřez má vliv na nižší pevnost v příčném směru.

  • Rovněž mají nižší pevnost při otevřeném zámku, tudíž nižší životnost. Jejich úzký hřbet působí při pádu na lano jako hrana a snižují tedy i životnost lana.

  • Nepoužívejte karabinu, která upadne na tvrdou podložku z velké výšky (na skálu, podlahu ...). A postarejte se o zničení takové karabiny (mikrotrhliny, které mohou při dopadu v karabině vzniknout nejsou pouhým okem vidět, ale výrazně snižují jejich pevnost.

  • Nejlépe je používat k jištění expresní smyčky, tím snížíme tření a brždění lana a tím možnost samovolného vyvléknutí lana z karabiny.

    Údržba karabin

    Udržujte karabiny suché a čisté, chraňte karabiny před korozí, neskladujte karabiny na vlhkém nebo slaném vzduchu, pohromadě s vlhkým vybavením nebo oděvem, nebo poblíž chemikálií způsobujících korozi. Objeví-li se na karabině ostrá rýha, zahlaďte ji velmi jemným brusným papírem. Nepodaří-li se vám drsnost na karabině zahladit, tak karabinu vyřaďte. Jestliže zámek karabiny vázne, omyjte ji v mýdlové vodě, důkladně opláchněte a zámek ošetřet suchým grafitem v oblasti pantu, zámkového mechanismu, případně pojistném mechanismu zámku.

    Omezení karabin

    Horolezecké karabiny musí mít pevnost v tahu 20 kN. Karabiny typu K a karabiny s pojistkou 25 kN v hlavní ose a nejméně 7 kN v ose vedlejší. Není-li karabina opatřena automatickou pojistkou, musí mít pevnost při otevřeném zámku nejméně 7 kN. Karabina HMS 6 kN. Existuje mnoho možností nevhodného použití karabin, které mohou vést k poškození karabin a tedy i k nehodě. Karabiny jsou tvarovány pro zatížení v podélném směru při uzavřeném zámku. Jakékoliv jiné zatížení karabiny snižuje její pevnost.

      šipka v horizontálním směru znázorňuje pevnost v kN v hlavní ose karbiny

      šipka ve vertikálním směru znázorňuje pevnost ve směru vedlejší osy karbiny.

      symbol znázorňující otevřenou karabiny udává pevnost v tomto stavu

      CE - toto logo znamená, že výrobek byl testován a schválen akreditovanou zkušebnou podle Evropské normy

      UIAA - karabina vyhovuje normě mezinárodní horolezecké asociace, která je přísnější než norma Evropská

  • Jak vidno, jistící systém pomocí expresek není stoprocentní. Může dojít k samovolnému vycvaknutí lana z karabiny. Zabránit tomu můžeme zdvojením jištění nebo použití karabiny s pojistkou.

    Obrázek vystihuje situace, které mohou vzniknout při nesprávném vedení lana karabinami.

    Nebezpečné způsoby použití karabin

    Zatížení karabiny přes hranu může karabinu zlomit a velmi snížit její pevnost (obr 6). Zatížení karabiny v příčné ose zatěžuje zámek a je nebezpečné. Pevnost takto zatížené karabiny je méně než poloviční.

    Pád, zachycený lanem prostřednictvím karabiny je jako švihnutí bičem. Zámek karabiny se může na okamžik otevřít. Toto okamžité otevření zámku může být způsobeno ochabnutím pérka zámku, vzniklým rázem kolizí karabiny s jiným předmětem (obr 9) nebo vibrací, kterou způsobí lano projíždějící karabinou (obr 10). Jestliže zatížení přijde v okamžiku, kdy je karabina otevřena, může se karabina poškodit (praskne). Karabina s otevřeným zámkem má výrazně nižší pevnost (pevnost klesá o více než 50%) než karabina zavřená. Jestliže použijete karabiny s vyšší pevností při otevřeném zámku nebo karabiny s pojistkou, minimalizujete pravděpodobnost poškození karabiny při zachycení pádu. Rovněž tvar zámku pevnost uzávěru snižuje možnost samovolného otevření zámku.