Roháče - Plačlivé

15. 2. 2015
Ivan, Pavel, Mirek, Roman

Půlka ledna a my si ještě neklofli do ledu. On žádný totiž není. Když tu přišel v hospodě Ivan s tím, že Pavel zná a ví, že v Roháčích má Horská tréninkovový ledík v severní stěně Plačlivé. A že tam i něco je. V Roháčích a ledy, ptám se? No nevím, ale nakonec, rozhodování není těžké, věřím jim a než sedět doma, že? Hned v sobotu brzo ráno si dáváme sraz v Třanovicích.

15_placlive_01.jpg, 92kB

Ivan je stále vynalézavější (a lenivější) a tak ještě dále odlehčil svou výbavu. Aby nemusel nosit dvoje boty na skialp a lezení, vzal staré stotřicítky lyže, na ně dal starou silvretu a šel v lezeckých Baturách. Vypadalo to úžasně. Po hodině ale zjistil, že se mu dělá na noze pořádný puchýř, sice to neřekl, ale asi za ten den skousl.

15_placlive_02.jpg, 94kB

Podmínky jsou na dvě věci. Sníh nedrží, nahoře je tenká ledová krustička. Nahoru jako tako, ale dolů. Nikdy nevíte, jestli to drží nebo se každou chvíli proboříte, která lyže to bude. Vůbec nechápu jak to mohl Ivan na těch párátkách a bez pevného kotníku dát bez pádu.

15_placlive_03.jpg, 141kB

Ale k lezení. Pod kopcem jsme zapíchli lyže, já jediný se přezul, Ivan je v lezeckém a zbytek leze ve skialpech. Pod nástup to bylo tak 300 m. Šli jsme to hodinu. nenese to, a propadnete se v tom pravém okamžiku, když se chcete postavit. Boříme se do půl stehen. Paráda.

15_placlive_04.jpg, 109kB

Ale jsme tu. Připravit se. Lezu s Mirkem jako druhá dvojice. Podmínky nejsou. Sice to vypadá jako pohoda, ale bez ledu to je na nic. Sápate se strmým sněhem, co navíc nedrží a pak musíte přelézt kolmý práh, kde je ledu pomálu. A tak to postupuje snad 8 délek a pak sněhem na vrchol. Jsme s Mirkem nějací pomalí. Ivan nám utíká a na vrcholu už není. Po celém dni se do nás poprvé opřou sluneční paprsky, je nádherně. Azuro, bezvětří.

15_placlive_05.jpg, 96kB

čas nám nepřeje tak se moc nezdržujeme a dolů. To je taky zábava. Ve žlabu je taky krustička. Ta se sice hned proboří, ale když děláte krok, prořezáváte ji holení. Nic moc, výsledkem jsou skoro do krve odřené holeně, celý další týden se to hojí.

15_placlive_06.jpg, 112kB

Ale jsme dole u lyží. Ivan už jsem připraven a vyráží dolů dřív neb tuší, že to s těma párátkama nebude jen tak. Dole jsme s padající tmou, klaplo to přesně bez čelovek. V hospodě si dáváme pivo a jídlo a vyrážíme k domovu s očekáváním, že ještě není letos s ledama vše ztraceno.

Hore zdar

Roman