Meteora 2012

Zdeňička, Ivan

Rok utekl jak voda a je zase léto a s tím spojené lezení v námi oblíbené Meteoře.

Letos jsme nejeli tradičně autem, ale v pondělí 27.8. jsme odletěli do Soluně. Po vyzvednutí zavazadel jsme se místní dopravou č. 78 za 80 centů bez problémů přesunuli na vlakové nádraží a za 15 E přímým vlakem přijeli za tři a půl hodiny do Kalampaky (Meteory). Pak už jen třicet minut pěšky do kempu v Kastraki. Tady jsme se usadili na osm dní a podnikali výstupy na různé věže.

První den jsme podnikli výstup tří délkovou cestou na Heiliggeistwachter Schmale Wand za V. Pěkné vyrovnané dobře odjištěné lezení , doporučuji.

Ve středu jsme se pokusili pravou nohou na Velkého ducha , ale v tředí délce po pětimetrové hákovačce jsem nezvládl psychicky přelez do spárokomínu a slanili jsme dolů. V podvečer jsme vylezli pětidélkovou cestu na Doupianifels za VI+ a spravili jsme si chuť.

Třetí den jsme trochu relaxovali a lezli jsme jen jednodélkovou cestu na Batologianifels za V- a sledovali Colomba s Martinou jak lezou západní hranu na Kastraki turm, kterou jsme lezli vloni se Zdeničkou.

V pátek jsme obě dvojice lezli na Ambrelu za VI a večer znovu lezli na Doupianifels za VI+.

V sobotu ostatní odjeli na Lefkádu a my jsme se Zdeničkou šli lézt pětidélkovou cestu na Alyssos, kde jsem po přelezení třetí délky s klíčovým místem za V+ skončil ve čtvrté délce za IV, kde byl přede mnou třicetipětimetrový komín s jedním kruhem, asi 15-20 metrů nad námi a do toho se mi opravdu nechtělo. Večer jsme si spravili opět chuť na Delpianifels, kde jsme lezli pěkně odjištěnou VI-, kterou celou vytáhla Zdenička.

V neděli jsme si vylezli velice pěknou 195m dlouhou cestu na Ypsiloterafels Westkante direkt za VI-a ten den jsme už jen relaxovali u bazénu, který byl skoro vždy jen pro nás.

V pondělí jsme po doporučení Colomba vylezli na Zvon Zvonkohru za VI a při slaňování jsem si nemohl nevšimnout třiceti tří nýtu v cestě Pladfinder za VII+, kterou jsme se Zdeničkou vylezli druhý den a tím udělali pěknou tečku za našim podnikem v Meteoře.

Ve středu ráno jsme se přesunuli pod Olymp do letoviska Leprtokária, kde jsme si pronajali pokoj v hotelu, vykoupali se v moři a následující den dopoledne se vlakem přesunuli do Soluně a místňákem na letiště . Po dvou hodinách příjemného letu, kde se o nás letušky vzorně staraly, jsme přistáli v Ostravě a Adam s Ivankou si nás odvezli domů.

V Meteoře nám perfektně vyšlo počasí i teplota byla příznivá a tak se velice těšíme, až opět vyrazíme na další věže a nové cesty v této nádherné oblasti.

S pozdravem Hore zdar Ivan