Weißsee

2. - 4. 12. 2011
Bruno, Jarin, Martin L., Standa

O prvním prosincovém víkendu jsme vyrazili na první ledy. Podmínky byly nejisté, tak ještě v Brně na pumpě u kafe přemýšlíme kam jet. Nakonec rozhodnutí padlo na ledy u mezistanice lanovky vedoucí na Rudolfshütte. Ke spodní stanici lanovky ve Enzingerbodenu přijíždíme okolo třetí hodiny ráno, vybalujeme spacáky z auta a jdeme se alespoň na chvíli prospat.

Ráno vstáváme o půl sedmé, sněhu moc není, je docela teplo a dole po ledu ani památky. No nic balíme věci, a jelikož lanovna není v provozu, vyrážíme k mezistanici lanovky. Cesta nám trvá padesát minut. Od mezistanice koukáme na ledy, kterých je sice málo, ale vypadá to, že by to šlo. Tak si volíme směry kudy lézt. Jarin s Martinem si vybírají žlab v pravé části stěny a Já se Standou jdeme zkusit vylézt nejlehčí variantou led s názvem Glaserne madonna. Cesta pod led nám trvá dalších padesát minut. Když jsme začali lézt, zjistili jsme, že podmínky nejsou tak dobré jak jsme si mysleli. Led byl měkký, dutý a tekla po něm voda. Se Standou jsme vybojovali čtyři délky a pak jsme začali slaňovat, naštěstí jsme narazili na slaňovací kruhy, tak jsme nemuseli dělat hodiny. Při cestě zpět jsem se rozhodl, že si to zkrátím přes zamrzlou přehradu, jenže jak jsem se chtěl dostat na led, probořil jsem se a skončil jsem po koleno ve vodě. Chvilu jsem uvažoval, jestli se vrátit, ale pak jsem si říkal, že to risknu. Cestou po ledu to vydávalo fakt divné zvuky (podruhé bych už nešel), naštěstí to dobře dopadlo a já se po druhé už nenamočil. U auta se potkáváme s Jarinem a Martinem, ti to po první délce zabalili, že podmínky jsou na ho…. No nic něco jsme povařili, dali si svařák a šli jsme spát.

Ráno se balíme a vyrážíme zjistit podmínky v Bad gasteinu. Před Zell am see si Martin vzpomněl na nějakou soutěsku u Kaprunu, ve které bývají ledy, tak to jedeme omrknout. Ledy tam sice byly, ale nic pro nás lepitelného. Takže následoval přesun do Bad Gasteinu. Hned po příjezdu na parkoviště pod icearenou, bylo jasno, že ledy jsou ve fakt mizerných podmínkách. Ještě jsme se prošli nahoru pod icearenu, a po návratu k autu jsme vyrazili zpět domů.

Bruno