Otevírání skalní sezóny: Godula dvakrát

Godula je zcela nevýznamné místo na lezecké mapě, ale pro nás ze severní Moravy přeci jenom nějaký ten význam má podobně jako most v Albrechticích. Téměř každý tady vylezl své první cesty.

Několik let jsem tady nebyl. Dobře jsem si pamatoval, jaké cesty jsem tady vylezl. Jen z prostřední části lomu se velká část vloni odporoučela dolů. Ty cesty nebo jejich zbytky jsou již historií. Rozhodně však stokrát lepší jet na Godulu než smrdět na venkovní stěně v Ostravě, když je venku parádně!

První odpoledne na přelomu března a dubna jsem na Godulu zavítal s parťákem Robertem. Bývalého vrcholového triatlonistu lezení řádně chytlo. Pokud nemůžu některý ze dnů během týdne na stěnu, je vždy naštvaný. Na rozlezení jsem vybral dvě lehké cesty. Robert byl teprve podruhé v životě na skalkách, ale i s Godulou byl maximálně spokojený. Padla pětka.

Týden poté jsem na Godulu středeční odpoledne zavítal znova. Času bylo tentokrát více. Se Zuzkou jsem lezl v pravé části a podařilo se přelézt pěknou 5+, která mi dalo kupodivu méně práce jak vypečená 4+ vlevo od ní vhloubením. Samostatnou kapitolou jsou godulské dolezy, kdy člověk očekává nějaký kmen nebo kruh, ale místo toho najde jen šikmé travky a strašně rozbitý dolez. To dvakrát nepotěší.

Pohodový vstup do sezóny navnadil, a tak jsem trochu začal pomýšlet na nějakou pěknou vícedélkovou cestu kdesi v Alpách!


Tomáš Obtulovič ml.