Alpy Himálaje

Masív Lamo-she Genyen, Sečuan, Čína

Podzim 2009

Pokud se budete chtít na chvilku odpoutat od reality bytí a nebytí a přenést se do hor, kde si budete připadat jako Kolumbové, možná budete na správném místě… V opačném případě můžete s klidem tyto řádky přejít.

Již dlouho jsem jezdil prstem v atlasu Světa po východním koutu Himálaje, opakovaně listoval v magazínu Japanese Alpine News, kde jsem pročítal podrobné články od japonského nezmara Tomatsu Nakamury a hltal jeho fotky neuvěřitelných kopců, na kterých doposud noha lezcova nestála.

Velmi rozsáhlé území východního Himálaje s charakterově velmi rozmanitými horskými oblastmi, orientačně mezi Lhasou a Chengdu, navštívilo dosud relativně málo zahraničních expedic, na to jak atraktivní oblast to je a jaký horo-/lezecký potenciál se zde nachází. Důvodů se nabízí více. Jednak se lezecké aktivity na tomto území rozmohly výrazněji až v posledních letech, oblast je to stále málo prozkoumána a již nalezení přístupu ke kopci a kopec samotný může být velké dobrodružství a rovněž téměř zcela nepodstatná skutečnost, zajištění povolení na kopec a přístupu pod něj může být realizovatelné pouze pro několik málo osob. Rozuměj tomu tak, že prostě do některých oblastí se přes obrovské administrativní překážky bez správného člověka prostě a jednoduše nikdy nedostanete. Typickým příkladem jsou kopce východního Tibetu dle aktuálních hranic provincie.

Dali jsme dohromady vskutku rozmanitý tým. Věkem, zkušenostmi, cíly, očekáváními, národnostmi, hmotností, ochlupením a kdo ví, čím ještě! Martin Otta, Václav Pátek se ženou Jitkou Ňaňkovou, Katka Mandulová, Dušan Pokorný (občanství kanadské) s pravděpodobně budoucí ženou Angelou Wu Wen Lin (občanství tchajwanské) a já (občanství tuším české).

S čínským vízem v pase a s pasem v kapse jsme se přenesli vzduchem a časem o šest hodin dopředu pod rudou vlajku Pekingu a z něj opravdu romantickou téměř 30-hodinovou jízdou vlakem do Chengdu, hlavního města provincie Sečuan známou paprikami ostrými jako mluva horníkova a věčně spícími a pouze bambus žeroucími medvědy panda. A výlet mohl konečně začít!

Máte zájem o hluboké zážitky a výjevy z lezení v oblasti masívu Lamo-she a trekování v kopcích Genyenu? Přijďte se podívat na promítání!

Kde a kdy:

  • Středa 13. ledna, 20 hod, Jazz Club, Dlouhá třída 46, Havířov
  • Pondělí 25. ledna, 18 hod, Klub Atlantik, Československých legií 7, Ostrava

Srdečně zve Tomáš Obtulovič ml.